Градоначелник Суботице Стеван Бакић и директор републичке Агенције за безбедост саобраћаја Бранко Стаматовић присуствовали су данас, у Великој већници суботичке Градске куће, трибини уприличеној на тему безбедности младих у саобраћају. После поучног предавања Милана Срдића (33) из Агенције за безбедност саобраћаја који је 2008. године, као средњошколац, остао у инвалидским колицима после саобраћајне несреће коју је доживео возећи мотор, градоначелник Бакић је, обраћајући се присутнима у Великој већници, рекао да су за одржавање ове трибине постојала два разлога: први је доба године и опуштање које не би смело да води и опуштању када је у питању безбедно учествовање у саобраћају, а други – поражавајућа статистика, поготово за Град Суботицу.
„Доба године у коме се налазимо свима нам је асоцијација за лежерније понашање, мањак обавеза и више времена за разоноду и опуштање, а поготово младим људима који су завршили са својим обавезама око школовања. Управо то опуштање не би смело да води и опуштању када је у питању безбедно учествовање у саобраћају. У периоду од 2017. до 2021. године у Суботици је смртност младих у саобраћају 29 одсто од укупног броја погинулих лица, док у Србији млади чине 19 одсто од укупног броја погинулих. У том периоду, повређеност младих у саобраћају у нашем граду била је 25 одсто од укупно повређених лица у саобраћајним незгодама, док у Србији млади чине 32 одсто повређених. Млади у саобраћајним незгодама најчешће страдају у својству возача, чак 59 одсто“, нагласио је градоначелник Бакић.
Истакао је да сви заједно морамо да покажемо одговорност и да учинимо све што је у нашој моћи да унапредимо свест о значају безбедног учествовања у саобраћају и предупредимо трагичне последице.
„Оно што је потребно да бисмо сачували и себе и друге јесте стална будност, повећана пажња, коришћење заштитних система попут појаса у возилу, кациге на мотоциклу и правилна употреба унутрашњег и спољашњих ретровизора, али и некоришћење уређаја који нам одвраћају и смањују пажњу и концентрацију попут слушалица за музику или мобилних телефона. У супротном, нажалост, последице могу бити фаталне“, рекао је Бакић.
Он је казао да је уочи ове трибине сам себи поставио три питања.
„Та питања су: Каква порука или позив преко мобилног уређаја може бити битнија од мог здравља, живота или слободе, и шта представља пет или десет минута ранијег стизања на циљно одредиште, ризикујући притом ове поменуте вредности? Треће питање је: Да ли смо уоште свесни колико нашим несмотреним поступцима у саобраћају утичемо на квалитет живота наших најмилијих, наше деце, наше браће и сестара, наших родитеља. Милан Срдић је у свом излагању рекао да на једном од најбитнијих дана у његовом и животу његових родитеља, његова мајка није имала снаге да устане да запева и заигра коло. А и за то наши родитељи живе, нарочито када жене свога сина“, подвукао је градоначелник Бакић.
Уз констатацију да је управо у Срдићевом излагању добио одговоре на сва ова питања, он је рекао да ова трибина треба да нам послужи као наук какве последице оставља неколико секунди несмотрености у саобраћају.
„У нашем народу се каже: ‘Квалитет возача се не гледа кроз то ко брзо вози, него ко вози дуго’. То као млад баш нисам схватао, али што сам старији и зрелији све више схватам. Захваљујем се Милану Срдићу, људини од младог момка, на поучном и емотивном излагању и желим му сву срећу и свако добро“, закључио је градоначелник Стеван Бакић.
Бранко Стаматовић је, између осталог, казао да је од почетка ове године до данас 26 младих особа изгубило живот у саобраћајним незгодама.
„Од тога је седморо страдало као возач путничког аутомобила, а деветоро као возач мотоцикла или мотора. То је велики проблем, коришћење заштитне кациге на првом месту. То јесте тема, један од начина како је наш Милан настрадао. Град Суботица, који има стратегију локалне безбедности у саобраћају, и Савет за безбедност саобраћаја раде добро, препознају категорију учесника које су угрожене, а то је неопходно да би се радило квалитетно и системски“, истакао је Бранко Стаматовић.
Градоначелник Стеван Бакић, директор републичке Агенције за безбедност саобраћаја Бранко Стаматовић, предавач Милан Срдић и председник Савета за безбедност саобраћаја Града Суботице Петар Пантелинац су, на крају трибине, присутнима у Великој већници поделили пригодне поклоне.
Организатори данашње трибине на тему безбедности младих у саобраћају били су Агенција за безбедност саобраћаја и Савет за безбедност саобраћаја Града Суботице.